Pedagog poleca...

Polecam sprawdzone i bardzo często wykorzystywane nie tylko przez wychowawców czy psychologów, ale także przez rodziców poradniki autorstwa pań:

Adele Faber i Elaine Mazlisch wydane przez wydawnictwo "Media - Rodzina".

Są to :

  1. "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły".
  2. "Jak mówić, żeby dzieci się uczyły".
  3. „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być”.
  4. „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały”.

      Godna przeczytania jest  też publikacja  pt. "One są wśród nas" sfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła", przygotowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Szanowni Rodzice!

W obecnym roku szkolnym – 2020/2021 warto zapoznać się z tematyką poruszaną w dwóch kampaniach społecznych skierowanych do rodziców. 

1. #ZglosTo - Kampania społeczna Rzecznika Praw Obywatelskich i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przeciwko szkodliwym treściom w Internecie.

Celem kampanii jest walka ze szkodliwymi treściami. Jej autorzy promują reagowanie na tego typu materiały znalezione w sieci poprzez zgłaszanie ich odpowiednim podmiotom. W ramach inicjatywy uruchomiona została platforma internetowa www.zglos.to, która pomoże wybrać najlepszy sposób reakcji na szkodliwe treści w sieci.

2Rodzicu, zadbaj o dziecięcy mózg! Wprowadź Domowe Zasady Ekranowe!

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wraz z partnerami, Fundacją Orange oraz Facebook Polska startują z kampanią "Zadbaj o dziecięcy mózg" i promują domowe zasady ekranowe.

Link do filmu "Zadbaj o dziecięcy mózg" https://youtu.be/reBzTX6UO5E

Więcej o kampanii na stronie: domowezasadyekranowe.fdds.pl

 

5 sposobów dla rodziców, jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa, rady dr Lisy Damour, doświadczonej psycholog, o tym jak stworzyć poczucie normalności w domu w czasach epidemii COVID-19.

1.      Bądź spokojny

Spokojnie rozmawiaj ze swoim dzieckiem o koronawirusie. Zapewnij swoje dziecko, że choroba wywołana koronawirusem przebiega na ogół łagodnie, szczególnie u dzieci i młodzieży.

2.      Trzymaj się rutyny

Ustal wraz z dzieckiem harmonogram dnia, w którym uwzględnione zostaną zajęcia obowiązkowe czyli lekcje szkolne oraz czas na zabawę, kontakty telefoniczne z przyjaciółmi, prace domowe.

3.      Pozwól dziecku odczuwać emocje

Wspieraj i okaż zrozumienie.

4.      Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu

Co kilka dni  spędzaj wieczór na wspólnej zabawie z dziećmi lub gotuj razem z nimi posiłki. Sprzyjać to będzie rozproszeniu myśli i oderwaniu się (choć na chwilę) od trudnej sytuacji.

5.      Kontroluj swoje zachowanie

Nie dziel się z dzieckiem swoimi lękami i nie okazuj obawy.