SYMBOLIKA SZTANDARU

Sztandar ma postać kwadratowego płata materiału składającego się z awersu i rewersu, przymocowanego do drzewca zwieńczonego głowicą przedstawiającą orła w koronie. Całość sztandaru obszyta jest złotymi frędzlami. Sztandar naszej szkoły ma swoją symboliczną wymowę:

AWERS - główna strona sztandaru jest koloru ciemnoniebieskiego. W centralnej części znajduje się otwarta księga, która symbolizuje naukę, prawdę i godność. Książka symbolizuje też naszą historię, na której kartach piórem zapisują się tragiczne losy Dzieci Zamojszczyzny, a zginęło ich tysiące… . To dla nich wyszywamy kolejny symbol naszego sztandaru - uczniowską czapkę, której biało - czerwony chwost nawiązuje do naszych barw narodowych. Prawdę o cierpieniu i śmierci Dzieci Zamojszczyzny pióro kreśli drutem kolczastym, bowiem wojna zabrała im dzieciństwo, odebrała możliwość uczenia się w szkole, pozbawiła godności. Natomiast czerwień, którą dostrzegamy na okładce otwartej książki przypomina krwawe losy dzieci okrutnie odebranym rodzicom podczas II wojny światowej.
Całość otacza złoty napis: „SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁABUNIACH IM. DZIECI ZAMOJSZCZYZNY”.

REWERS sztandaru jest biało – czerwony. W jego środkowej części dostrzegamy wizerunek orła białego z głową zwróconą od drzewca. Orzeł jest wyhaftowany srebrnym szychem; zaś korona i dziób orła są haftowane złotym szychem. Biały orzeł przypomina nam, skąd pochodzimy i gdzie tkwią nasze korzenie. Białe tło sztandaru zdobi wyhaftowany złoty napis: „BÓG WIEDZA OJCZYZNA”. Natomiast na czerwonym tle znajdują się dwie gałązki wawrzynu ułożone w kształcie otwartego wieńca - wyhaftowane złotym szychem.

Szkoła składa podziękowania fundatorom sztandaru:

Wójtowi Gminy Łabunie oraz Polskiemu Związkowi byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych
okręg w Zamościu

Sztandar został zaprojektowany przez panią Barbarę Banaszkiewicz dyrektora szkoły i absolwenta naszej szkoły – artystę i wybitnego grafika Łukasza Zwolana.

Dorota Sołoducha