Gimnastyka buzi i języka

• Ćwiczenia usprawniające narządy mowy (język, wargi i podniebienie) przygotowują do prawidłowego mówienia. W formie zabawy można je prowadzić już nawet z dwuletnim dzieckiem. Dzieci mają naturalną skłonność do wielokrotnego powtarzania ulubionych zabaw i warto to wykorzystać, usprawnijąc artykulatory maluszka. Ważnym zadaniem dorosłego, jest pokazanie dziecku, poprawnie wykonanego ćwiczenia. Z młodszym dzieckiem lepiej ćwiczyć krótko, a częściej (3-4 minuty), zaś ze starszym należy wydłużać czas ćwiczeń do 10 minut. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego też czas ćwiczeń należy dostosować do możliwości naszej pociechy. Za każdym razem należy chwalić malucha za podejmowany wysiłek i zachęcać go do kolejnych ćwiczeń. Na początku dobrze jest wykonywać ćwiczenia z dzieckiem przed lustrem, by mogło ono zobaczyć i nauczyć się poprawnie wykonywać zadanie. Kiedy dziecko pozna sposób wykonywania ćwiczeń, można wykorzystywać do ich realizacji każdą możliwą okazję: drogę do przedszkola, powrót do domu, spacer, jazdę samochodem, itp..

Ćwiczenia języka - wykonujemy przy szeroko otworzonej buzi:

• "Pokaż język!" - wysuwanie szerokiego, płaskiego języka na brodę.
  • "Dotknij nieba!" - unoszenie języka wysoko w kierunku nosa.
  • Wysuwanie języka w przód i cofanie w głąb jamy ustnej.
  • "Wahadełko" - kierowanie języka w kąciki ust bez dotykania warg i zębów.
  • Dotykanie językiem do nosa, do brody, do kącika ust i do drugiego kącika.
  • "Kotek" - oblizywanie warg, mlaskanie, naśladowanie ruchu picia mleczka z miseczki.
  • "Wesoły konik" - kląskanie językiem.
  • "Jaszczurka" - zjadanie okruszków, płatków kukurydzianych, posypki z talerzyka, posługując się tylko czukiem języka.
  • "Malowanie sufitu" - przesuwanie czubkiem języka od zębów do podniebienia miękkiego, tak jakby język był pędzelkiem i malował w buzi sufit.
  • "Liczenie gwiazdek na niebie" dotykanie czubkiem języka różnych punktów na podniebieniu.
  • "Witanie się z zabkami" - dotykanie czubkiem język kolejnych górnych ząbków, a następnie dolnych, witamy się z ząbkami.
  • "Dentysta" - (jw.) sprawdzamy językiem, czy w ząbkach nie ma dziur.
  • "Wąż" - przeciskanie języka pomiędzy zaciśniętymi ząbkami.
  • "Malowanie ust" - przesuwanie czubkiem języka najpierw po górnej wardze, a nastepnie po dolnej, także wykonywanie ruchu okrężnego ust.
  • "Mycie ząbków" - przesuwanie czubkiem języka po zewnętrznej, a nasepnie po wewnętrznej stronie zębów.

Ćwiczenia warg:

• "Radiowóz" - oddalanie i zbliżanie do siebie kącików ust podczas naśladowania sygnału jadące go radiowozu "i - u".
  • "Karetka pogotowia" - oddalanie i zbliżanie do siebie kącików ust podczas wypowiadania samogłosek "e - o".
  • "Całusy" - cmokanie.
  • "Grymasy" - przesuwanie kącików ust w prawo i w lewo na zmianę.
  • "Dziobek" - ściąganie warg i wysuwanie ich do przodu.
  • "Parskanie konika" - wprawianie warg w drgania podczas wydechu.
  • "Masażyk" - masowanie warg zębami.
  • "Całus - uśmiech" - wysuwanie warg do przodu i cofanie w "uśmiech".
  • "Kółeczka" - wysuwanie warg do przodu, a nastepnie rysowanie kółeczek wysuniętymi wargami.

Ćwiczenia policzków:

• "Gruby miś" - nadymanie policzków.
  • "Chudy zajączek" - wciąganie policzków.
  • Naprzemienna zabawa "gruby miś" - "chudy zajączek".
  • "Balonik" - nabieranie powietrza w usta i zatrzymywanie w jamie ustnej.
  • "Pęknięty balonik" - nabieranie powietrza w usta, a następnie powolne wypuszczanie go poprzez naciskanie policzków rękami.
  • "Płukanie ząbków" - nabieranie powietrza w usta i przesuwanie go z jednego policzka do drugiego.

Ćwiczenia podniebienia miękkiego:

• Ziewanie z opuszczoną nisko dolną szczęką.
  • Kaszel z wysuniętym na zewnątrz językiem.
  • Płukanie gardła, tzw. gulgotanie.
  • Chrapanie , chrząkanie, chuchanie.
  • Wciąganie powietrza nosem i wypuszczanie buzią.
  • Przenoszenie za pomocą słomki (wciągając powietrze) małych skrawków papieru lub kukurydzianych chrupków.