NARODOWE CZYTANIE W ŁABUNIACH

W dniu 9 września rozpoczęło się Narodowe Czytanie. Para Prezydencka zainaugurowała czytanie polskiej literatury w Ogrodzie Saskim w Warszawie, a my … w ogrodzie Pawie Pióro w Łabuniach o godz. 13.00.

W tym roku wybraliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i jakże trafnie ta powieść wpasowuje się w obchody świętowania 100-lecia niepodległości Polski. Żaden z pisarzy tamtych czasów nie przeżywał tak bardzo kształtowania odradzającej się Polski – już wolnej od 1918r. I nie bez przyczyny Stefana Żeromskiego nazywano „sumieniem polskiej literatury”.

W całej Polsce wykazywano się kreatywnością w organizowaniu czytania: było … na motocyklach, na plaży, na wodzie, w szpitalach, nawet pod ziemią,  a u nas … wybrano zieloną, kolorową scenerię w ogrodzie Pawie Pióro w Łabuniach. Celnie nawiązując tym samym do wielu opisów przyrody, które wyszły spod pióra genialnego pisarza. Żeromski pisał w „Przedwiośniu”: Łąka zawierała wszystkie uczucia (…). Każde jej źdźbło wyrastało, nie z ziemi (…) lecz z duszy. Każdy kwiat z głębi szczęścia.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego opublikowana w 1924 roku, a czytano ją w Polsce w tym wyjątkowym dniu w 2930 miejscach. U nas czytali: mieszkańcy, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łabuniach oraz nauczyciele. A ci, którzy czytali głośno „Przedwiośnie” byli nagradzani słodyczami.

Dorota Sołoducha