Sukces Kacpra i Dominiki!

14 marca 2024r. w Zespole Szkół w Krasnobrodzie odbył się finał VI Międzyszkolnego Konkursu Ortoepicznego Spotkania z Poprawną Polszczyzną, do którego zakwalifikowali się: Dominika Sokołowska z kl. 6 a (op. Jolanta Podkańska) i Kacper Wilk z kl. 8 a (op. Małgorzata Krupa).

Konkurs odbywa się pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Kuratorium Oświaty. Zadania konkursowe opracowali: pani profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jolanta Klimek – Grądzka, pan Paweł Murdzek oraz pani Ewa Szokało.

W ortoepicznym pojedynku wzięło udział 57 uczniów z różnych zakątków województwa lubelskiego. 28 osób z dziesięciu szkół podstawowych z: Kaczórek, Złojca, Komarowa Osady, Borowiny Sitanieckiej, Michalowa, Suchowoli, Lublina, Tarnawatki, Łabuń i Krasnobrodu oraz 29 osób ze szkół ponadpodstawowych z: Krasnegostawu, Biłgoraja, Łukowa oraz Krasnobrodu.

Finał konkursu składał się z dwóch części: dyktanda oraz testu z poprawności językowej. W pierwszej części uczestnicy musieli zmierzyć się z pisownią takich słów i zwrotów jak: nieograniczone surfowanie po Internecie, gaming, jednomegabajtowa pamięć Video RAM, jarmuż, skorzonera, dzielżany, żeniszek, rudbekia. Tematyka dyktanda była bardzo aktualna, ponieważ dotyczyła zadawania szkolnych prac domowych.

W drugiej części uczniowie musieli wskazać zdania poprawnie skonstruowane, wychwycić błąd językowy i go poprawić, dopasować definicję do wskazanego słowa, wyjaśnić związki frazeologiczne oraz napisać nazwy mieszkańców miast, regionów, państw. Każdego roku uczestnicy konkursu wyjaśniają znaczenie wyrazu, który uzyskał miano Młodzieżowego Słowa Roku. Tym razem było to słowo rel.

17 kwietnia 2024 r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Uczniowie wzięli udział w warsztatach genealogicznych Skąd wiem, kim jestem? prowadzonych przez dr Natalię Turkiewicz, a nauczyciele uczestniczyli w warsztatach Z markiem i filipem na manowcach – frazeologizmy pełne tajemnic, które prowadziła dr hab. Jolanta Klimek – Grądzka, prof. KUL. Następnie odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez szkolny chór Zespołu Szkół w Krasnobrodzie. Zaprezentowano również zadania, z którymi zmagali się uczestnicy konkursu, aż wreszcie nadszedł moment, na który wszyscy czekali z niecierpliwością – ogłoszenie wyników.

Nasi uczniowie poradzili sobie wspaniale! Kacper Wilk zajął 2. miejsce, a Dominika Sokołowska – zdobyła  wyróżnienie!

Udowodnili, że wyśmienicie potrafią posługiwać się językiem polskim.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Jolanta Podkańska