Dzień Liczby Pi

„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.

No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?...”

14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.

W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując gazetkę promującą „Dzień Liczby Pi”, rozwiązując zagadki oraz zadania związane z liczbą Pi. Uczniowie klas 7-8 dowiedzieli się kilka ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy. Towarzyszyło temu dużo emocji oraz zabawy.

Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

Zespół nauczycieli matematyki:

Marta Machałek, p. Małgorzata Prus, p. Bożena Skóra