Pedagog szkolny poleca...

Polecam ciekawe książki, filmy, publikacje, strony internetowe oraz kampanie społeczne związane z wychowaniem. Zachęcam do zapoznania się z propozycjami.

 

 

Polecam sprawdzone i bardzo często wykorzystywane nie tylko przez wychowawców czy psychologów, ale także przez rodziców poradniki autorstwa pań:

Adele Faber i Elaine Mazlisch wydane przez wydawnictwo "Media - Rodzina".

Są to :

  1. "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły".
  2. "Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały".
  3. "Jak mówić, żeby dzieci się uczyły".
  4. "Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być"

      Godna przeczytania jest  też publikacja  pt. "One są wśród nas" sfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła", przygotowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Jeśli już Państwo przeczytali podane wyżej książki (wierzę, że się spodobały), polecam najnowszy film Romana Polańskiego pt. "Rzeź". Proszę nie sugerować się tytułem, nie będzie
o zbrodniach ani zbrodniarzach. Film porusza problematykę wychowania dzieci, a dokładnie chłopców...

Ocenie Państwa pozostawiam, która z postaw rodzicielskich była tą właściwą. 

Kolejny film, który moim zdaniem warto obejrzeć to "Sala samobójców" Jana Komasy. Będziecie Państwo mieli możliwość zobaczyć świat oczami młodego chłopca - osiemnastolatka Dominika. Świat przedstawiony w filmie dotyczy  także Waszych dzieci. Znajdźcie Państwo wolną chwilę - 117 minut (tyle trwa ten film). Naprawdę warto.

Internet - dobrodziejstwo, ale i niebezpieczeństwo. Drodzy Państwo, warto wiedzieć jak najwięcej. Dlatego polecam stronę www.dzieckowsieci.pl, gdzie w specjalnej zakładce dla rodziców/opiekunów znajdziecie materiały poświęcone problematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Szczególnie polecam kurs E - learning.  Dziecko w sieci.

Drodzy Rodzice  -  pojawiła się nowa strona internetowa, której warto poświęcić nieco uwagi. Oto adres www.psychologiawszkole.pl. Ciekawe artykuły, wypowiedzi ekspertów, itp. Serdecznie polecam.

Mamy już za sobą pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego. Skoro o nowościach mowa to proponuję Państwu zapoznanie się z ciekawą książką, którą jest "Dlaczego dzieci kłamią ?" Paula Ekmana. Paul Ekman światowej sławy ekspert w dziedzinie wykrywania kłamstwa, przypadkiem dowiedział się, że został okłamany przez swojego 13 - letniego syna. Wiadomość ta była szokujaca. Postanowił więc dowiedzieć się wszystkiego na temat kłamstwa wśród dzieci, a do spisania tej wiedzy zaprosił żonę i syna. Efektem  tej współpracy jest książka, którą powyżej Państwu polecam.

Ten rok obfituje w wiele ciekawych pozycji książkowych. Marcin Teodorczyk napisał "Zakaz wstępu! O młodzieżowej (pop)kulturze i relacjach społecznych." Ta książka jest o świecie, do którego dorośli nie mają wstępu. "... Nastoletnia rzeczywistość jest skomplikowana, a od dorosłej dzielą ją lata świetlne..." jak mówi autor tej książki.  Drodzy Rodzice, sięgnijcie po nią. Dobrze jest poznać chociaż trochę "ziemi nieznanej".

Szanowni Państwo!

W ostatnim czasie w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia dopalaczami.

Do szpitali trafiły młode osoby z ostrym zatruciem organzimu. Apelujemy i ostrzegamy aby nie kupować i nie zażywać takich substancji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej już kilka miesięcy temu uruchomiło infolinię, dzięki której bezpłatną pomoc telefoniczną i online mogą uzyskać uczniowie, rodzice, nauczyciele

Treść informacji znajdziecie Państwo tutaj:

http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/dopalacze-gdzie-szukac-pomocy-najwazniejsze-numery-telefonow.html

oraz

http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/masz-problem-daj-sobie-pomoc-skorzystaj-z-bezplatnej-pomocy-telefonicznej-i-online-dla-uczniow-rodzicow-i-nauczycieli.html

 Szanowni Rodzice!

Polecam Państwa uwadze następujące książki:

 -  "Maria i Ja" autorstwa Miguela Gallardo (porusza problem dzieci ze spektrum autyzmu)

- "Zespół Aspergera. Zrozumieć aby pomóc" autorstwa Agnieszki Kozdroń

-  "Co wolno dziecku. Rozsądne ustalanie granic" autorstwa Martina Herberta

- "ADHD.  Zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców". Praca zbiorowa autorstwa: Anity Bryńskiej, Artura Kołakowskiego, Agnieszki Pisuli, Magdaleny Skotnickiej, Tomasza Wolańczyka

 oraz krótkie filmy "Akademia Specjalistów"(do obejrzenia na : www.youtube.com/watch?v=IVbkH6o-PfA)  i "Podróż Marii"( do obejrzenia na: www.youtube.com/watch?v=LR50Q9GR3r0)

 Szanowni Rodzice!

Ruszyła ogólnopolska kampania pt." UWAŻNI RODZICE", która zwraca uwagę na kluczową rolę rodzicielskiej uważności w ochronie dzieci przed zagrożeniami online. Akcja realizowana jest w ramach działań Polskiego Centrum SaferInternet.

Patronat nad kampanią objął Komendant Główny Policji.

Hasło tej  kampanii brzmi: "Rodzicielstwo to wyzwanie. Uważaj, żeby czegoś nie przegapić."

Zapraszamy Państwa do zapoznania się ze szczegółami kampanii na stronie: www.uwaznirodzice.pl

 

Szanowni Państwo!

Kolejny rok szkolny i kolejna ogólnopolska kampania społeczna pt. " Potrafię się zatrzymać", ktorej organizatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Celem kampanii  jest uzmysłowienie rodzicom konieczności poszukiwania konstruktywnych sposobów na opanowanie swoich emocji w trudnych sytuacjach wychowawczych.

Zainteresowanych rodziców odsyłam do strony  rodzice.fdds.pl

 

Szanowni Rodzice!

W  roku szkolnym 2020/2021 uwadze Państwa polecam dwie kampanie społeczne, które skierowane są do rodziców. 

1. #ZglosTo - Kampania społeczna Rzecznika Praw Obywatelskich i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przeciwko szkodliwym treściom w Internecie.

Celem kampanii jest walka ze szkodliwymi treściami. Jej autorzy promują reagowanie na tego typu materiały znalezione w sieci poprzez zgłaszanie ich odpowiednim podmiotom. W ramach inicjatywy uruchomiona została platforma internetowa www.zglos.to, która pomoże wybrać najlepszy sposób reakcji na szkodliwe treści w sieci.

2. Rodzicu, zadbaj o dziecięcy mózg! Wprowadź Domowe Zasady Ekranowe!

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wraz z partnerami, Fundacją Orange oraz Facebook Polska startują z kampanią "Zadbaj o dziecięcy mózg" i promują domowe zasady ekranowe.

Link do filmu "Zadbaj o dziecięcy mózg" https://youtu.be/reBzTX6UO5E

Więcej o kampanii na stronie: domowezasadyekranowe.fdds.pl

5 sposobów dla rodziców, jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa, rady dr Lisy Damour, doświadczonej psycholog, o tym jak stworzyć poczucie normalnosci w domu w czasach epidemii COVID-19

1. Bądź spokojny

Spokojnie rozmawiaj ze swoim dzieckiem o koronawirusie. Zapewnij swoje dziecko, że choroba wywołana koronawirusem przebiega na ogól łagodnie, szczególnie u dzieci i młodzieży.

2. Trzymaj się rutyny

Ustal wraz z dzieckiem harmonogram dnia, w którym uwzględnione zostaną zajęcia obowiązkowe czyli lekcje szkolne oraz czas na zabawę, kontakty telefoniczne z przyjaciółmi, prace domowe.

3. Pozwól dziecku odczuwać emocje

Wspieraj i okaż zrozumienie.

4. Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu

Co kilka dni spędzaj wieczór na wspólnej zabawie z dziećmi lub gotuj razem z nimi posiłki. Sprzyjać to będzie rozproszeniu myśli i oderwaniu się (choć na chwilę) od trudnej sytuacji.

5. Kontroluj swoje zachowanie

Nie dziel się z dzieckiem swoimi lękami i nie okazuj obawy.

#BEZPRESJI - to kolejna kampania społeczna w roku szkolnym 2020/2021,   którą warto się zainteresować.

NASK czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet prowadzi kampanię poświęconą bezpiecznemu korzystaniu z Internetu. Tegoroczna akcja skierowana jest do nastolatków(13 - 17 lat) aktywnie korzystających z mediów społecznościowych. W kampanię zaangażowali się instagramowi influencerzy, którzy na swoich profilach zachęcają obserwujące ich osoby do dyskusji i refleksji, nad tym jak mądrze budować własną obecność online, w jaki sposób dystansować się od tego co dzieje się w sieci.

Zachęcam do zainteresowania się tym problemem.

Przydatne strony:

www.nask.pl

www.saferinternet.pl

Drogi Rodzicu!

Warto zwrócić uwagę na  aktualną, kolejną już w roku szkolnym 2020/2021 kampanię społeczną zatytułowaną "Nie zagub dziecka w sieci". Kampania ma pomóc rodzicom w mądrym towarzyszeniu dzieciom w poznawaniu internetowego świata. Dzięki tej kampanii rodzice nauczą się, jak zostać e -przewodnikiem swojego dziecka.

Przydatne linki:

https//www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci

https//akademia.nask..pl/baza-wiedzy/dla-rodzicow.html

https//akademiacyfrowegorodzica.pl

Opracowanie: szkolnastrona.pl